П`ятниця, 19.04.2024, 08:24

«  Січень 2016  »

Головна » 2016 » Січень » 19 » «Спротив геноциду»
«Спротив геноциду»

На виконання Закону України "Про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні”, Указу Президента України від 29 жовтня 2014 року № 830 "Про заходи у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів” Українським  інститутом національної пам’яті з метою ознайомлення громадськості із історичною правдою про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні, вшанування пам'яті жертв геноциду та національно-патріотичного виховання молоді був створений інформаційно – просвітницький проект «Спротив геноциду», який включає 18 фотодокументальних стендів.

Відтак з  6 січня  по 15 січня 2016 року в  Гощанській центральній районній бібліотеці  відбулося відкриття виставки, метою якої  було ознайомлення громадськості із спротивом, який чинило українське суспільство, передусім селянство, сталінському тотальному режиму у 1920 – х  на початку 1930 – х  років.

Спільно з Гощанською районною гімназією та Гощанською ЗОШ І-ІІІ ступенів для учнів старших класів були проведені історичні уроки, під час яких вчителі історії О.А. Бриковець та  А.С. Кравчук ознайомили школярів з фотодокументами та розповіли  про трагічну подію тих років в Україні.  В рамках виставки представлений погляд на Голодомор з обох сторін трагедії: є копії звітів ҐПУ, уривки з таємного листування і закритих циркулярів влади, а також – листи і щоденники свідків трагедії. Фотографії селян-керівників повстань, вилученої зброї, протоколи їх допитів свідчать: опір був не одиничний, а масовий, і тривав роками.

У першому розділі виставки розкриваються історичні обставини, в яких опинилась Україна у 1920-х роках: Українська революція 1917-1921 років, Україна в умовах НЕПу та українізації у 1920-х роках та наслідки для України сталінського «Великого перелому» наприкінці 1920-х років.

Другий розділ виставки присвячено селянським виступам і повстанням напередодні Голодомору 1932 – 1933 років. Найбільше загострення протистояння між режимом і селянством припадає на 1930 р., коли в Україні відбулось понад 4000 масових виступів, у яких взяло участь біля 1,2 млн. осіб. На виставці  представлені матеріали, які розкривають ці протести. Окремі стенди присвячені значним повстанням, зокрема, таким як Павлоградське повстання 1930-го р., та збройні повстання на Чернігівщині у 1931 році.

Третій розділ виставки розкриває механізми вчинення злочину геноциду у 1932 – 1933 –х  роках.

Четвертий розділ присвячений спротиву українців тоталітарному режиму в умовах Голодомору.

На стендах  розкриваються різні форми протестів: волинки, напади на склади, вбивства активістів, поширення листівок, затягування вивезення зерна, відмови виходити на роботу, тощо.

Також показано трагічну ситуацію представників місцевого керівництва, які у намаганні врятувати односельців від голодної смерті ставали жертвами репресій режиму. Окремий плакат присвячений праведним діянням під час Голодомору 1932 -1933 років.

Завершується виставка плакатом, що присвячений наслідкам Голодомору, на якому представлено карту із районним розподілом  смертності в Україні, а також плакатом присвяченим вшануванню пам’яті жертв Голодомору – геноциду українського народу.

Завідувачка відділом

обслуговуванням користувачів  ЦРБ                                                    К. Кісліціна

Переглядів: 592 | Додав: Bibl_ | Рейтинг: 0.0/0