Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 19.03.2024, 12:09
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Міні-чат

Щоб додати необхідна авторизація

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Опитування

.

Революція гідності

.

Форма входу

Пошук

Друзі сайту



Гощанське об’єднання культури і дозвілля

Центральна бібліотека для дітей













Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Музейні експозиції

«В бабусиній світлиці»

  В публічно-шкільній бібліотеці-філіал с.Русивель, вже з 1995 року, активно діє народознавчий куточок, який назвали надзвичайно тепло «В бабусиній світлиці». Коли переступаєш поріг книгозбірні відчуваєш, ніби дійсно потрапив у сакральний світ наших предків.

 Тут проходять уроки народознавства та виховні години, сюди приходять на екскурсію учні школи. Дітям цікаво бачити предмети, що колись були у вжитку прабабусь. Тут з ностальгією пригадують батьківську хату в селі, свої дитячі роки  відвідувачі більш поважного віку. Краса та простота нікого не залишить байдужим.

Весь час працівники бібліотеки Киричук Раїса Святославівна та Ільчук Галина Вячеславівна  збирали експонати  до народознавчого куточка. Щоправда, експонатами важко назвати, адже люди приносять не просто речі, а безмежну пам’ять, яка, ніби ріка, перетікає із покоління у покоління.  

   

На сьогоднішній день тут знаходяться найрізноманітніші експонати: коловертки, гребінки, мірка на зерно, ночви дерев’яні, глечики, макітри, рушники вишиті хрестиком, гладдю, та полотняні, картини на полотні, картини мальовані, скатертини,  кожухи, фартухи жіночі, вишиванки на полотні для подушок, салфетки, килим тканин та інше. Загалом народознавчий куточок нараховує – 62 експонати, всіх їх до бібліотеки люб’язно подарували місцеві жителі села Русивель: Бойко Ольга, Ільчук Галина, Ільченко Ольга, Добринчук Валентина, Зарічнюк Оксана, Киричук Раїса.

   

Запрошуємо всіх відвідати народознавчу кімнату  «В бабусиній  світлиці» і заглянути у минуле нашого краю.

 

 Ільчук Галина

Бібліотекар  ПШБФ с. Русивель


Народознавча світлиця  «Із сивої давнини і до сьогодення»

    При публічно-шкільній бібліотеці-філіал с.Федорівка ось уже багато років діє народознавча світлиця «Із сивої давнини і до сьогодення». В даній світлиці відвідувачі бібліотеки мають можливість ознайомитися з різноманітною кількістю експонатів, які люб'язно до бібліотеки подарували місцеві  жителі села Федорівка.  

  Завітавши до світлиці читач поринає у світ старовинної  вишивки: рушники, (подаровані  Галиною Лосовською) картини (вишиті хрестиком жителькою Чернігівської області Шапар Оленою та подаровані внучці, на сьогоднішній день бібліотекарю публічно-шкільної бібліотеки-філіал с.Федорівка) серветки, подушки (бібліотека отримала в дар від вихователів Федорівськго ДНЗ «Сонечко»);  жіноча сорочка (подарована мешканцем із сусіднього, Березнівського району.  Тут є також гончарний посуд, знаряддя праці та ін. Експонати представлені в книгозбірні є окрасою народознавчих заходів, організованих бібліотекою, і не тільки.  

                    

Лариса Лазарець 

Бібліотекар ПШБФ с. Федорівка


Музейна світлиця ПШБФ с. Тучин

 Окрасою публічно-шкільної бібліотеки-філіал с. Тучин  є музейна світлиця «Про сьогодення дбай та сиву давнину не забувай». В даній світлиці представлені експонати  народних умільців села. Завітавши до книгозбірні мальовничого села Тучин користувачі мають можливість ознайомитися з «світом вишивки» вишитими рушниками, скатертинами, серветками, жіночими сорочками, картинами, фартухами та тканими доріжками. Які щедро подарували до бібліотеки їх користувачі, місцеві жителі Кирильчук Г.І., Мазур Т.В., М'ясоєдова Л.В., Джум Р.І., Стадник Н.В., Присяжнюк Г.М., Жданюк Л.С.

  

Також на полицях світлиці красується й глиняний посуд: глечики, горнушки, макітри, тарілка.  Ще одними із експонатів є плетені та дерев’яні вироби: тин, ложки, виделки, підсвічники.  

 

Лариса Артемова

Зав. бібліотекою  с. Тучин


Музейна світлиця ПШБФ с. Чудниця

 

В оправі рік, засинена ставами,

В зав’юзі яблуневого розквіття,

Осяяна тополь осінніми свічами,

Ти величаєшся, Чуднице, многоліття…

П. Гуменюк

 

 

На правому березі річки Горинь розкинулося мальовниче українське село Чудниця. Село розташоване за 5 км. від районного центру, містечка Гоща. За 1,5 км від села проходить транспортний коридор Київ – Чоп.

Перша документальна згадка про село датована 1570 роком. Чудниця разом з навколишніми селами була власністю Івана Кирдея-Мнішинського. Багатствами Чудниці та довколишніх сіл Кирдеї володіли, передаючи у спадок від покоління до покоління, упродовж більш як двох століть. Далі в документах лакуна аж до ХІХ століття. Тоді Чудниця вже давненько належала родині Краєвських. В кінці ХІХ ст. село знову змінило власника. Серед власників Чудниці є й інші прізвища: Ленкевичі-Іпохорські, Октавія Валевська, яка віддала землі в оренду Олександру Злотницькому, потім багатствами у селі володів поміщик Ісаков. Котрий оновив і розширив стави, звів тут суконну фабрику, заклав панський маєток з парком і садом. А в роки польської окупації 1920 – 1939 років все це перейшло до рук пана Неймана.

 

У 1939 році з приходом Червоної армії і встановленням радянської влади пана Неймана заарештували, а його майно роздали найбіднішим селянам. Дружина й діти пана перебралися до Польщі. Тоді ж люди розібрали маєток, зрізали дерева в парку та саду.

Ймовірно, саме Краєвські звели в Чудниці двір у старопольському стилі, котрий розібрали (Інший ймовірний будівничий - Ісаков). Походив той двір як мінімум з XVIII ст. Незадовго до розібрання ґанок палацу було повністю засклено - він використовувався як оранжерея. Ліворуч від палацику стояв флігель. Перед будинком була широка клумба. Парк зберігався в селі ще до Першої Світової війни. ( Зубкевич П.П. Чудниця. [Текст] / Щедре повнозерня «Миру» - Рівне: видавець Олег Зень, 2007. – 448с.)

Кажуть історія – це вічність, а його культура – це той великий скарб, національне надбання, що передається від покоління до покоління, примножується, збагачується. Вивчення історії рідного краю, популяризація традицій, культурних цінностей, надбаних людством протягом століть. Це і є - одне із найголовніших завдань у бібліотеках. Бо саме бібліотеки – осередки громади, збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого села. Книгозбірня виступає своєрідним організатором спілкування громади села, осередком підтримки їхньої духовності. Зберігає соціальну і культурну пам’ять, що міститься в духовних цінностях.

У липні 2002 року при ПШБФ с. Чудниця було відкрито музейну світлицю, котра сприяє збереженню експонатів у вільному та рівноправному доступу громади до історії та культурної спадщини села.

В інтер’єрі світлиці гармонійно поєдналися численні експонати. Першою гостей бібліотеки зустрічає колекція вишитих картин старожилів села Чудниця.

З духовним світом стародавніх ікон нас знайомить наступна експозиція. На увагу заслуговують ікони: Юрій Змієборець (1903 р.), Божої Матері та Спасителя, яким понад 100 років, дерев’яного розп’яття Ісуса Христа. Інтер’єр музейної світлиці побудований так, що ікони винесені на передній план. Є тут і старовинні хоругви з місцевої каплички 1949 року. Саме це надає таємничості, запаху століть, дає змогу осягнути велич людського знання.

Експозиції-виставки вишитих рушників, скатертин, сорочок, фартухів ввібрали в себе і дарують присутнім славні традиції української вишивки, візерунку, веселковий колорит, розвивають потяг до краси.

Речі домашнього вжитку зібрані окремо. Оглянувши їх користувачі обов’язково поринуть у царину талантів минулого. Музейна світлиця – це маленький куточок духовної спадщини громади села.

Діяльність ПШБФ с. Чудниця 46 років очолює бібліотекар І-ї категорії Сослюк Олена Вячеславівна. Вона і є основним ініціатором та організатором створення музейної світлиці рідного села.

Цю ідею давно виношувала, але фактично підготовча робота щодо створення світлиці розпочалася у 2000 році. Долучилися до неї педагоги, учні, жителі села. Першими музейними експонатами стали саме речі побуту та домашнього вжитку односельчан, потім додалися архівні матеріали, дослідження, спогади старожилів. Для цього створювалися пошукові загони, здійснювалися краєзнавчі експедиції.

Провідний методист ЦРБ

Садовнік Наталія