Вітаю Вас Гість!
Понеділок, 17.06.2019, 11:52
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Революція гідності

Меню сайту

.

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ЦОГ ЕІ


.

.

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Календар

«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Архів записів

Музейні експозиції

 

Музейна світлиця ПШБФ с. Чудниця

 

В оправі рік, засинена ставами,

В зав’юзі яблуневого розквіття,

Осяяна тополь осінніми свічами,

Ти величаєшся, Чуднице, многоліття…

П. Гуменюк

 

 

На правому березі річки Горинь розкинулося мальовниче українське село Чудниця. Село розташоване за 5 км. від районного центру, містечка Гоща. За 1,5 км від села проходить транспортний коридор Київ – Чоп.

Перша документальна згадка про село датована 1570 роком. Чудниця разом з навколишніми селами була власністю Івана Кирдея-Мнішинського. Багатствами Чудниці та довколишніх сіл Кирдеї володіли, передаючи у спадок від покоління до покоління, упродовж більш як двох століть. Далі в документах лакуна аж до ХІХ століття. Тоді Чудниця вже давненько належала родині Краєвських. В кінці ХІХ ст. село знову змінило власника. Серед власників Чудниці є й інші прізвища: Ленкевичі-Іпохорські, Октавія Валевська, яка віддала землі в оренду Олександру Злотницькому, потім багатствами у селі володів поміщик Ісаков. Котрий оновив і розширив стави, звів тут суконну фабрику, заклав панський маєток з парком і садом. А в роки польської окупації 1920 – 1939 років все це перейшло до рук пана Неймана.

 

У 1939 році з приходом Червоної армії і встановленням радянської влади пана Неймана заарештували, а його майно роздали найбіднішим селянам. Дружина й діти пана перебралися до Польщі. Тоді ж люди розібрали маєток, зрізали дерева в парку та саду.

Ймовірно, саме Краєвські звели в Чудниці двір у старопольському стилі, котрий розібрали (Інший ймовірний будівничий - Ісаков). Походив той двір як мінімум з XVIII ст. Незадовго до розібрання ґанок палацу було повністю засклено - він використовувався як оранжерея. Ліворуч від палацику стояв флігель. Перед будинком була широка клумба. Парк зберігався в селі ще до Першої Світової війни. ( Зубкевич П.П. Чудниця. [Текст] / Щедре повнозерня «Миру» - Рівне: видавець Олег Зень, 2007. – 448с.)

Кажуть історія – це вічність, а його культура – це той великий скарб, національне надбання, що передається від покоління до покоління, примножується, збагачується. Вивчення історії рідного краю, популяризація традицій, культурних цінностей, надбаних людством протягом століть. Це і є - одне із найголовніших завдань у бібліотеках. Бо саме бібліотеки – осередки громади, збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого села. Книгозбірня виступає своєрідним організатором спілкування громади села, осередком підтримки їхньої духовності. Зберігає соціальну і культурну пам’ять, що міститься в духовних цінностях.

У липні 2002 року при ПШБФ с. Чудниця було відкрито музейну світлицю, котра сприяє збереженню експонатів у вільному та рівноправному доступу громади до історії та культурної спадщини села.

В інтер’єрі світлиці гармонійно поєдналися численні експонати. Першою гостей бібліотеки зустрічає колекція вишитих картин старожилів села Чудниця.

З духовним світом стародавніх ікон нас знайомить наступна експозиція. На увагу заслуговують ікони: Юрій Змієборець (1903 р.), Божої Матері та Спасителя, яким понад 100 років, дерев’яного розп’яття Ісуса Христа. Інтер’єр музейної світлиці побудований так, що ікони винесені на передній план. Є тут і старовинні хоругви з місцевої каплички 1949 року. Саме це надає таємничості, запаху століть, дає змогу осягнути велич людського знання.

Експозиції-виставки вишитих рушників, скатертин, сорочок, фартухів ввібрали в себе і дарують присутнім славні традиції української вишивки, візерунку, веселковий колорит, розвивають потяг до краси.

Речі домашнього вжитку зібрані окремо. Оглянувши їх користувачі обов’язково поринуть у царину талантів минулого. Музейна світлиця – це маленький куточок духовної спадщини громади села.

Діяльність ПШБФ с. Чудниця 46 років очолює бібліотекар І-ї категорії Сослюк Олена Вячеславівна. Вона і є основним ініціатором та організатором створення музейної світлиці рідного села.

Цю ідею давно виношувала, але фактично підготовча робота щодо створення світлиці розпочалася у 2000 році. Долучилися до неї педагоги, учні, жителі села. Першими музейними експонатами стали саме речі побуту та домашнього вжитку односельчан, потім додалися архівні матеріали, дослідження, спогади старожилів. Для цього створювалися пошукові загони, здійснювалися краєзнавчі експедиції.

Провідний методист ЦРБ

Садовнік Наталія