Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 19.03.2024, 09:46
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Міні-чат

Щоб додати необхідна авторизація

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Опитування

.

Революція гідності

.

Форма входу

Пошук

Друзі сайту



Гощанське об’єднання культури і дозвілля

Центральна бібліотека для дітей













Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Про бібліотеку

Історія Гощанської центральної районної бібліотеки

         Невпинно плине час, змінюючи наше життя, землю, навколишнє середовище. Ці зміни впливають і на духовний світ людства, який і нині тісно пов'язаний з книгою. Але в усі часи, в періоди політичних, економічних, революційних скрут та змін, бібліотеки виконували важливу місію - були дзеркалом і пам'яттю народу, держави, центрами її духовності.  Гощанська районна бібліотека не була осторонь від тих подій, що розвивалися в межах нашого регіону і була джерелом знань, культури, просвітництва, центром регіональної інформації.
     Відомо, що перша згадка у літописах про Гощу датується 1152 роком. В глибоку давнину великі Литовські князі подарували землі по річці Горинь між Корцем і Острогом хрещеному магометанину Мурзі – Кирдей – Хану. Він відзначився своєю неабиякою хоробрістю в битвах з хрестоносцями, потрапив у полон, згодом опинився у Франції, де за подвиги був пожалуваний французьким королем дворянським титулом, отримав свій герб - "три  лілії". Пізніше Мурза - Кирдей потрапляє в Литву, згодом на Волинь, і протягом XIV- XVII ст. його рід згадується в історії як Гійські, Готські, а також як Гойські, які були освідченими людьми. Вони підтримували українську православну церкву, засновували монастирі і заклади освіти.
   У 1639 році княгинею Іриною (Регіною) Соломирецькою з родини Гойських був заснований Гощанський Михайлівський православний монастир, при якому діяла школа. Окрім того, при монастирі функціонувала досить цікава і багата бібліотека. На жаль, опис книг не залишився. Відомо тільки, що в 1816 році книги з Гощанського монастиря були взяті в Острозьку семінарію, яка неодноразово в складі Преображенського монастиря піддавалась пожежам. Пожежа 1821 року остаточно зіпсувала монастирські будови, а тому монастир був ліквідований. Отже, бібліотека була також розкрадена і зруйнована, а книги, які належали Гощанській Вищій Православній школі, до цього часу невідомо чи залишились і де знаходяться. Відомо лише, що декілька книг належало Острозькому краєзнавчому музею (нині - Національний університет "Острозька академія") і стали рідкісними експонатами культури XVI-XVII ст. 
          Протягом XVIII ст. при Гощанському монастирі існувала школа, де викладали риторику, поетику, філософію. Впродовж XIX століття  культурно-освітній рівень населення дуже низький. В Гощі працювала сільська школа, відкрита в 1842 році. В 1872 році відкрилося однокласне училище, де вчилися діти заможних селян волості. В місті не було  бібліотеки і ніяких інших культурно-освітніх закладів. Єдине місце, де збиралися селяни, була чайна, заснована в 1905 році, власник якої передплачував дешеві газети і журнали.
      В лютому 1940 року видана постанова бюро Рівненського обкому КГ(б) України №28 "Про організацію бібліотек в області". В Гощі була створена бібліотека, але, на жаль, друга світова війна перервала всі мирні плани і книгозбірня, як і школа, була знищена і пограбована. В ніч на 19 січня 1944 року Гощу визволили від німецько-фашистських загарбників частини 112-ї стрілецької дивізії 13-ї армії. Відразу ж після визволення відновили роботу райком партії, райвиконком та сільська рада, почала виходити районна газета "Під прапором Сталіна", згодом перейменована на "Радянське життя", нині - "Рідний край", налагоджувалась робота шкіл і культурно-освітніх закладів. 
       В повоєнні роки, а саме в лютому 1947 року  першим організатором нової Гощанської районної бібліотеки стала   Захарчук Надія Миколаївна. Це була дерев'яна хата-читальня, яка знаходилась на площі Сталіна (нині вулиця Застав'я). Раніше тут було приміщення райпарткабінету і складалося воно з однієї кімнати 25 м2 . На той час бібліотечний фонд складався з декількох десятків книг, які по крихітці збирала Надія Миколаївна від людей райцентру, навколишніх сіл, колишніх республік СРСР, обласних бібліотек. Слід віддати належне Надії Миколаївні , яка доклала багато зусиль, щоб попоповнити і зберегти бібліотечний фонд. Допомагала їй у цьому її сестра - Захарчук Марія Миколаївна.
      З 1950 року по 1956 рік завідуючою районною бібліотекою була Гречинська Наталія Кірсанівна, випускниця Дубенського культосвітнього технікуму, яка в червні 1956 року була призначена бібліотекарем районної дитячої бібліотеки, де працювала до 1971 року. В 1950 році в бібліотеці був створений дитячий відділ, який очолювала Блонська Марія Олександрівна. У 1953 році райбібліотека була поділена на дитячу і масову. На жаль, згідно Наказу Управління культури по Рівненській області від 07.01.1960 року всі документи, починаючи з 1944 року і закінчуючи 1956 роком були спалені. Бібліотечні кадри весь час мінялися. На цей період у райбібліотеці працювали: Літвінчук М.П. та Герасимчук П.Я., Кисильчук Г. - завідувачка "хатою-читальнею", Блонська М.О. - зав. районною бібліотекою, зав. дитячою бібліотекою; Колесник Л.М. - зав. пересувним фондом, Гречинська Н.К. - зав. районною бібліотекою (пізніше бібліотекар дитячої бібліотеки), Сіденко В.С. - зав. районною бібліотекою, Борисюк В. А. (Римарець В. А.) - зав. пересувним фондом; пізніше зав. читальним залом, а з 1978 року – завідувачка відділом комплектування і обробки літератури, Самончик Л. - методист, Заботіна С.М. - зав. районною бібліотекою; Горбатовська С.Г. - бібліотекар районної бібліотеки.
    В 1959 році райбібліотека отримала нове приміщення, загальною площею 80 м2. При бібліотеці діяло 2 пересувки, працювало три бібліотечні працівники: завідувач райбібліотекою, один методист і один бібліотекар. 
          Станом на 01.01.1960 року в Гощанському районі, крім районної масової бібліотеки і районної дитячої бібліотеки, працювало ще 38 сільських бібліотек, 4 приклубних,2 профспілкові і 12 шкільних бібліотек. Всього по району функціонувало 45 пересувок. Фонд районної бібліотеки становив 5585 примірників, фонд дитячої - 10825 примірників; бібліотеки нараховували 224394 книги; приклубні - 7020 примірників; профспілкові – 6301 примірник. Кількість читачів в районній бібліотеці складала 736 чол., в дитячій бібліотеці - 826 чол., в сільських бібліотеках - 16672 чол., в приклубних - 843 чол., в профспілкових – 684 чол. Книговидача: в районній бібліотеці - 13903 прим., в дитячій бібліотеці - 244875 прим., в профспілкових бібліотеках - 8761 прим., в приклубних бібліотеках - 12272 прим., в сільських бібліотеках – 366691 прим. В районній бібліотеці був запроваджений вільний доступ до книг, читачі мали можливість користуватися МБА, за допомогою якого замовлялися книги в республіканській бібліотеці ім. КПРС та в Державній історичній бібліотеці, а також в інших бібліотеках, які знаходились на території колишнього Радянського Союзу. Послугами МБА користувались і дві сільські бібліотеки: с. Горбаків та с. Тучин. Вільний доступ до книг був запроваджений у всіх сільських бібліотеках. 
           В районній бібліотеці діяли алфавітний і систематичний каталоги. Алфавітний каталог був створений у всіх сільських бібліотеках; систематичний каталог діяв в 27 сільських бібліотеках. Хорошу оцінку заслуговувала організаційно-методична робота з працівниками сільських бібліотек, в ході якої проводяться семінари і наради; здійснюються виїзди в сільські бібліотеки для надання методичної допомоги та перевірки роботи бібліотек. 
          Основним джерелом укомплектування фондів всіх бібліотек був Рівненський бібліотечний колектор. В районній бібліотеці проводиться ряд масових заходів, які, в основному, присвячувались пропаганді рішень і планів КПРС. Все це мало цікавило читачів, тому бібліотечні працівники намагалися включати в свої плани масові заходи, які з задоволенням відвідував масовий читач. На жаль, такі заходи часто-густо не фіксувалися.
      Через погане опалення приміщення майже весь фонд райбібліотеки був заражений грибком. 7 січня 1960 року за Наказом № 6 Управління культури по Рівненській області, щоб запобігти перенесенню грибка в нове приміщення, яке отримала бібліотека по вул. Комуністичній, 19 (площа 520 м ), була створена комісія для списання книг. Згідно документів цієї комісії майже всі книги було вилучено і здано в макулатуру, лише 1200 примірників було перенесено в нове приміщення. Потім фонд районної бібліотеки почали поновлювати дублетною літературою з сільських та обласної бібліотек.
     У 1961 році на посаді завідувачки читальним залом працює Римарець Валентина Андріївна, а  завідувачем районною бібліотекою - Тишківська Г.С., методистом - Музичук М.Н., бібліотекарем - Горбатовська С.Г. Більше уваги звертається на індивідуальне керівництво читанням. Почали складати плани читання. Активна робота ведеться в бібліотеці по розширенню довідково-бібліографічного апарату, основна увага надається ДВІ, введена краєзнавча картотека, складаються усні та письмові довідки. Серед масових заходів виділяються голосні читки і бесіди, оформляються тематичні виставки і бібліотечні плакати. Створена картотека читацького профілю, оформляються стенди "Індивідуальне керівництво читанням" та "Керівництво читанням", організована бібліотечна рада з 11 чоловік. В 1963 році відбувається об'єднання трьох районів Гощанського, Корецького та Острозького в один Гощанський район. На цей час в районній бібліотеці працювало 6 чоловік. У цей період бібліотека працює з продовженим робочим днем і без вихідних.
       Особлива увага звертається на комплектування бібліотек з питань передового досвіду. Здійснюються подвірні обходи для залучення читачів за допомогою активістів. Гощанська районна бібліотека укомплектована ДВА, в якому зосереджені основні видання творів класиків марксизму-ленінізму, збірники партдокументів, енциклопедії, словники і бібліографічні посібники. В бібліотеці створено і постійно поновлюється 12 тематичних картотек та картотека художніх творів, надрукованих в газетах і журналах. Пропаганда книги пов'язується з життям району, села, виробництвом. Проводяться читацькі конференції на різні теми та тематичні вечори, присвячені Дню Перемоги, возз'єднанню України з Росією та інше. Складаються плани читання - індивідуальні та групові, на читацьких формулярах пишуться замітки про той чи інший інтерес читача. Складаються усні та письмові бібліографічні довідки, пропагується галузева література. Велика увага в роботі масової бібліотеки приділяється питанню охоплення книгою всіх сімей.
     В 1969 році відбулося роз'єднання районів. Знову Гощанський район був поділений на Корецький, Острозький і Гощанський. На період 1970 року районна бібліотека обслуговувала 1804 читача і фонд становив - 23247 книг; книговидача - 36785 примірників. Всього по району читачів - 45960; фонд - 789211 книг; книговидача -932465 примірників. З 1971 року завідувачкою районної бібліотеки стала Козловська Н., а в 1973 р. - Євчук Є.Л., з 1974 р. - Музичук Е.Н. На абонементі з 1973 року працювала Федорчук Н.І.  Вся робота з книгою проводилась за такими напрямками - пропаганда творів Леніна, комуністичне, патріотичне інтернаціональне виховання читачів, трудове, правове, естетичне виховання, краєзнавча робота. У 1974 році була прийнята Постанова УК КПРС: "Про підвищення ролі бібліотек в комуністичному вихованні трудящих і НТТ". В зв'язку з цим ЦК Партії доручив Раді Міністрів союзних республік, обласним виконкомам Рад депутатів трудящих провести в 1974 - 1980 рр. централізацію масових бібліотек єдиної системи з єдиним книжковим фондом. В 1977 році в Гощанському районі була розпочата робота над зведеним АК всіх бібліотек району, а з 3 лютого 1978 року створена Гощанська централізована бібліотечна система, директором якої стала Музичук Є.Н., а заступником директора по роботі з дітьми - Калюх А. С. Гощанська ЦБС включала: Гощанську центральну районну бібліотеку, Гощанську районну бібліотеку для дітей, Тучинську сільську бібліотеку для дітей і 62 сільські бібліотеки. Всього в системі працювало 77 бібліотекарів, з них - 17 в районній бібліотеці. Районна бібліотека складалась з таких відділів: обслуговування читачів (абонемент і читальний зал); комплектування та обробки літератури; методично-бібліографічний відділ; організації і використання єдиного книжкового фонду. На період 1980 року 2300 читачів обслуговувалось в районній бібліотеці, що в порівнянні з 1970 роком збільшено на 500 чоловік; книговидача становила в районній бібліотеці - 47000 книг; в філіалах - 74200. Фонд райбібліотеки нараховував 36726 книг, що в порівнянні з 1970 роком збільшився на 13500 примірників. В філіалах фонд становив 552971 примірник, а в дитячій бібліотеці – 29809 книг.
       Бібліотеки почали тримати тісний зв'язок з трудовими колективами різних організацій, краще стали інформуватися досягнення науки і техніки, передовий досвід. Покращився матеріальний стан бібліотек, адже майже в кожній бібліотеці був програвач, діапроектор, а в великих бібліотеках - телевізор. Придбані нові столи, стільці, стелажі і інший бібліотечний інвентар. На період 1985 року в Гощанському районі працювало 55 бібліотек з книжковим фондом понад 685000 примірників. Бібліотечною книгою було охоплено 88,1 % населення Гощанського району, що становить 40004 читачі.
      В масовій роботі книгозбірень відбувається пожвавлення. Особлива увага звертається на пропаганду літератури до 60-річчя утворення СРСР. Проводяться тижні союзних республік. Звертається увага на патріотичне та інтернаціональне виховання, пропаганду суспільно-політичної, природничонаукової та естетичної літератури. На вищий рівень підноситься довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів, а також керівництво читанням. В Гощанському районі вперше запроваджена трибуна передового досвіду, школа молодого методиста, а в центральній районній бібліотеці впроваджений бригадний абонемент (для працівників зв'язку). Введені нові форми: уроки миру, уроки мужності, прем'єри нових книг, дні правової літератури, економічних читань, уроки трудової слави тощо.    
     Після централізації важлива роль належить довідково-інформаційній роботі. В системі було створено 18 довідково-інформаційних фондів, які розміщені у центральних садибах колгоспів та радгоспів. Проводяться дні спеціаліста, дні інформації, інформаційні огляди літератури. Провідними бібліотеками Гощанської ЦБС стали бібліотеки таких сіл: с. Бабин (зав. бібліотекою Савчук Г.М.), с. Симонів (зав. бібліотекою Василишина Н.Р.), с. Посягва ( зав. бібліотекою Лящук Г.А.), с. Курозвани (зав. бібліотекою Заїка Г.Р.), с. Бугрин (зав. бібліотекою Ліщук С.С.), с. Тучин (зав. бібліотекою Назаревич М.Ф.), с. Садове (зав. бібліотекою Джус М.П.), с. Чудниця (зав. бібліотекою Фурман О. В.) На період 1990 року в ЦБС працює 11 чоловік з вищою освітою, в т.ч. в районній - 7. Всього охоплено книгою дорослого населення 69 %; дітей - 100 %; створено 17 клубів за інтересами; 4 бригадні абонементи. В сільських бібліотеках вводяться платні послуги: в ЦРБ проводиться продаж книжок з обмінного фонду. В бібліотеці с.Красносілля діє гурток "Затишок", а в бібліотеці с.Курозвани -"Господарочка". В Гощанській ЦРБ  діє "Школа молодого бібліотекаря", "Школа методиста", "Трибуна передового досвіду".
      Відтак, період 1985 - 1992 рр. відзначається перебудовними процесами в усіх напрямках діяльності бібліотек. Багато літератури вилучається з фондів бібліотек, як застарілої за змістом. Дублетна передається у відділ збереження та використання бібліотечного фонду для розприділення між бібліотеками інших систем і відомств. В 1991 році проведено переінвентаризацією бібліотечного фонду, запроваджуються в життя нові звичаї та обряди (раніше забуті), відроджується духовність тощо. З метою пропаганди книги проводяться такі масові заходи: уроки народознавства, вечори української пісні, дискусії, діалоги, дні птахів, уроки історії, уроки пам'яті, дні милосердя, гри-мандри, виставки-дискусії, вечори-спогади, свята сіл. При бібліотеках створюються клуби сімейного читання.
     На період 1994 року фонд Гощанської ЦБС нараховував 453519 примірників. Вивчається укомплектування фонду з питань мистецтва, світової літератури. У вивченні фонду взяли участь 30 бібліотек. Організаційно-методичний та організаційно-інформаційний відділи ЦРБ поділяються на: сектор організаційно-методичної роботи; сектор організаційно-бібліографічної роботи; сектор масової роботи. При відділі обслуговування діє сектор краєзнавства та мистецтва. Щомісячно, спільно з районним об'єднанням культури і дозвілля, випускається сторінка "Світоч культури" в районній газеті "Рідний край", де друкуються матеріали з досвіду роботи закладів культури і бібліотек.
    В районній бібліотеці створена світлиця, де експонуються вироби народних умільців, майже у всіх сільських бібліотеках діють куточки народознавства. В 1995 році при районній бібліотеці створене любительське об'єднання "Погорина", клуб " Краєзнавець", який створений з метою пропаганди краєзнавчої літератури, а також для зібрання матеріалів про історію нашого краю. Члени клубу "Краєзнавець" збирають газетні матеріали про місцевих жителів та історичні події Гощанщини. На основі цих матеріалів виготовлено 2 альбоми "Історія нашого краю": I частина - історія Гощі (період до 1917 року); II частина - історія Гощі (період з 1917 року до наших днів). Клуб " Краєзнавець" брав участь у обласному зональному конкурсі любительських обєднань, де був відзначений подякою.  
   Гощанська ЦРБ брала активну участь у випуску сторінки "Краєзнавець". В читальному залі бібліотеки проводяться засідання літературно-мистецького об’єднання "Веселка", що діє спільно з редакцією газети "Рідний край", клубу ділової жінки "Октавія". Бібліотеки району спрямовують свої зусилля на забезпечення інтеграції в світовий інформаційний простір, надають інформаційні послуги владним, підприємницьким структурам, виробничим та комерційним організаціям, діловим людям, здійснюють інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу. В Гощанській районній бібліотеці функціонує публічний центр регіональної інформації, за допомогою якого населення району отримує інформацію як щодо рішень законодавчої і виконавчої влади, так і з питань економіки, фінансів і банківської справи, охорони здоров'я, соціального захисту. Мета цього центру - не тільки надавати вільний доступ населенню до інформаційних ресурсів місцевого самоврядування, а також створювати умови для спілкування влади з населенням. Центри регіональної інформації створюються і уже діють при сільських бібліотеках.
   З розумінням того, що сільська книгозбірня повинна бути соціально-культурним центром села, осередком для влади, аграріїв, інтелігенції, бізнесменів, студентів, учнів, соціально-незахищених верств населення, людей з обмеженими фізичними можливостями в 2002 році Гощанські книгозбірні зробили перший крок до створення нової моделі бібліотек. Відтак, відбувається реорганізація системи бібліотечного обслуговування населення шляхом об’єднання публічних і шкільних бібліотек в єдину централізовану систему публічно-шкільних бібліотек.
    На виконання розпорядження голови Гощанської районної державної адміністрації № 471 від 14.11.2001 року "Про реформування системи бібліотечного обслуговування населення Гощанського району” упорядковано мережу публічних і шкільних бібліотек. В районі стало функціонувати 47 публічно-шкільних бібліотек, коли до реорганізації в обох системах діяло 74 бібліотеки, з них – 32 шкільних. Жодна шкільна бібліотека не припинила свого існування. Це дало позитивні результати і засвідчило доцільність утримання однієї бібліотеки в населеному пункті. Забезпечився чіткий облік та збереження бібліотечного фонду, в тому числі навчальної літератури, 14 бібліотек переведено в просторіші приміщення, які опалюються.
     Процес реорганізації позитивно вплинув на якість та результативність обслуговування користувачів. Їх кількість збільшилася з 26,4 тис. до 28,3 тис., фонди поновились на 281,9 тис. примірників, зросла книгозабезпеченість до 22,8 книг на користувача.  Робота в умовах об’єднання підвищила авторитет бібліотекарів. У 2003 році розпочато ремонт приміщення ЦРБ, згодом  придбано перший комп’ютер. 
   У 2007 році в Гощанські ЦСПШБ пройшли значні зміни. На підставі ст. 22 Бюджетного Кодексу України, нормативів забезпечення населення клубними закладами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1998 року № 1775, мінімальних соціальних Нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 30 травня 1997 року № 510, наказу відділу культури і туризму від 25 грудня 2006 року № 80 "Про заходи по оптимізації мережі установ культури району” було ліквідовано п’ять публічно-шкільних бібліотек (с. Андрусіїв, Вовкошів, Угольці, М’ятин, Томахів), реформовано сім публічно-шкільних бібліотек (с. Микулин, Дроздів, Терентіїв, Дмитрівка, Матіївка, Новоставці, Дуліби). У Микулині, Дроздові, Терентієві, Дмитрівці, Матіївці створено об’єднані установи - клуб-бібліотека, в селах Дуліби та Новоставці – сектори організації дозвілля та обслуговування населення. В с.Тучин дві публічно-шкільні бібліотеки (одна з них – дитяча), що діяли до цього часу об’єднано в одну публічно-шкільну бібліотеку. Створено нову модель бібліотеки: публічно-шкільну бібліотеку із функціонуванням пунктів видачі, книгоношень в сусідніх селах. У 63 населених пунктах, де проживає 36658 чоловік населення, діє ЦРБ, ЦРДБ, 27 стаціонарних сільських ПШБФ. Нестаціонарними формами обслуговується 5639 жителів 27 населених пунктів. Забезпеченню бібліотек кращими творами національної і світової літератури, довідковими і краєзнавчими виданнями сприяли Програма "Українська книга”, "Державна Програма забезпечення розвитку і функціонування української мови”, "Обласна Програма розвитку книговидавничої справи, сприяння збільшення випуску книжкової продукції місцевих авторів у Рівненській області на 2006 – 2010 роки”, спонсори, акція "Подаруй книгу бібліотеці”. У переважній більшості сільські книгозбірні можуть запропонувати своїм користувачам 12 назв періодичних видань, 86 нових книг на рік. У 2008 році враховуючи інтереси громади сіл Дроздів, Новоставці тут відкрито стаціонарні бібліотеки. Пункти видачі у с. Дмитрівці, Матіївці, Дулібах обслуговуються відповідно Договору про організацію обслуговування населення бібліотечними послугами.  
    Організаційно-методична діяльність ЦРБ зосереджується не тільки на методичному забезпеченні, але й у практичній площині. Проводяться семінари, наради з актуальних питань бібліотечної роботи, дня фахових знань, дні відкритих дверей, методичні дні, стажування працівників ПШБФ у підрозділах ЦРБ та ЦРДБ. Діють "Бібліотечний ліцей”, "Школа методиста”.
   Вже у 2008 році ЦРБ, ЦРДБ мають 4 комп’ютери, власний веб-сайт в мережі Інтернет, 2 ксерокси, 1 сканер, 4 принтери. Відтак, проводиться навчання бібліотечних працівників з метою набуття навик роботи на комп’ютері із спеціалізованими програмами, роботі в глобальній мережі Інтернет. У 2010 році в Гощанській централізованій системі публічно-шкільних бібліотек працює 32 бібліотеки. З них – 1 центральна районна бібліотека, 1 центральна районна дитяча бібліотека, 30 сільських публічно-шкільних бібліотек. Також 30 населених пунктів обслуговуються нестаціонарними формами обслуговування. В бібліотеках системи працює 53 працівники. З них спеціалістів 41 чоловік, що становить 83,6 % від кількості працівників, в т.ч. в сільських бібліотеках працює 36 працівників, з них спеціалістів - 27 чоловік, що становить 75%. Послугами бібліотек користується 10288 користувачів, що становить 29,2 % від кількості населення району. З них в центральній районній бібліотеці – 1410 користувачів, в центральній районній дитячій бібліотеці – 733 користувачі, в сільських публічно-шкільних бібліотеках – 8145 користувачів. Користувачам надана можливість отримувати інформацію з 495681 примірника творів друку. З них 494325 книг, 1326 періодичних видань, 30 електронних видань. Протягом 2010 року до фондів бібліотек надійшло 7115 книг, підручників, періодичних видань. На протязі року на комплектування фонду було використано 114412.71 грн. З них з а бюджетні кошти – 9902.00 грн., за платні послуги – 5703.58 грн. Джерелами комплектування були обласна державна бібліотека, обласна бібліотека для юнацтва, обласна та державна програми "Українська книга”, спонсори, місцеві автори, фонд Л. Кучми "Сільські бібліотеки”, акція "Подаруй книгу бібліотеці”. На 2011 рік здійснено передплату 42 назв періодичних видань, в тому числі в ЦРБ – 24 назви, ЦРДБ – 12, сільських ПШБФ – 25 назв на суму 10678.45 грн. за бюджетні кошти та кошти від надання платних послуг.
      Головними завданнями бібліотек є реалізація державних, обласних програм поповнення бібліотечних фондів та комп’ютеризації бібліотек району, бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів, впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу бібліотек району, сприяння відродженню та збереженню національних, культурно-історичних традицій краю, розвиток творчих здібностей користувачів, підвищення якості навчально-виховного процесу.